Mgr. Petra Kuřátková, Ing. Hana Pávková Málková
Ovoce je důležitou součástí správné vyvážené a pestré stravy. Obsahuje řadu bioaktivních látek se širokým spektrem pozitivních účinků.
Z čeho se ovoce skládá?
Ovoce je tvořeno ze 70 –90 % vodou, zbytek tvoří především sacharidy a vláknina, obsah tuku a bílkovin je zanedbatelný (s výjimkou ořechů, které se mezi ovoce také mohou řadit, a některého exotického ovoce, např. avokáda, které má cca 30 % tuku).
Ovoce patří mezi významné zdroje vlákniny (rozpustné i nerozpustné), je zdrojem vitaminu C, některé druhy i vitaminů skupiny B a karotenoidů, vitaminu E, minerálních látek a řady látek ochranných, které působí zejména jako antioxidanty.
Řada těchto látek je tělu dodávána i prostřednictvím konzumace zeleniny, na kterou bychom v našem jídelníčku rozhodně také neměli zapomínat. Zelenině jsme věnovali celou výzvu, kterou si můžete připomenout zde.
Věděli jste ale, že podle botaniky jsou některé druhy zeleniny ve skutečnosti vlastně ovoce? Z biologického hlediska je totiž ovoce plod jedlé rostliny nad zemí. K ovoci bychom pak řadili rajčata nebo třeba papriku. V praxi se však k označení ovoce používají jenom sladké druhy plodů.
Proč se doporučuje omezit konzumaci ovoce?
Obsah jednoduchých sacharidů, díky kterým nám ovoce tak chutná, je důvod, proč se obecně doporučuje navýšit spíše konzumace zeleniny. Cukr obsažený v ovoci je především ve formě fruktózy, s jejímž příjmem to není vhodné nijak přehánět.
Ovoce obsahuje průměrně mezi 5-10 g cukrů na 100 g, zatímco zelenina průměrně jen 3 g.
Ano, ovoce tedy obsahuje cukr, ale na rozdíl třeba od sladkostí obsahuje i vlákninu, díky které se cukr z ovoce dostává do krve pomaleji. Vláknina tedy působí v našem těle jako "retardér" a cukry uvolňuje do krevního oběhu pomalu a postupně. Obsah cukru tedy není důvod, abychom ovoce z jídelníčku zcela vyřadili, jen je potřeba s ním v jídelníčku počítat. Pozor byste si ale měli dávat na jiné varianty ovoce, které už tolik pozitiv jako čerstvé ovoce nepřináší. Například tolik oblíbené smoothie nebo freshe můžou být velice zrádné, více se dočtete v blogu a v článku zde.
Ovoce má kvůli vyššímu obsahu cukru i vyšší energetickou hodnotu, pokud jste milovníkem ovoce a jste schopni sníst třeba kilo ovoce za den (jedná se například o 4 broskve, 4 větší jablka nebo velký hrozen vína, množství to tedy není nereálné), přijmete poměrně dost energie, což se může odrazit na vaší hmotnosti.
Můžu jíst při hubnutí ovoce? A kolik?
Častým zvykem hubnoucích je úplné vynechávání konzumace ovoce, to však není vůbec nutné. Naopak. Ovoce není jenom koncentrovaným zdrojem sacharidů, nýbrž zdrojem mnoha prospěšných látek, jak už zaznělo výše. Významný je především obsah vlákniny, která má mnoho pozitivních účinků, připomenout si je můžete v naší výzvě věnované vláknině.
Ovoce proto zařazujte v denním množství zhruba 200 g, například v rámci snídaně či svačin.
Pokud nepotřebujete redukovat hmotnost nebo jste aktivní sportovci, dopřejte si klidně i trochu více.
Prakticky to znamená jeden větší (jablko, pomeranč apod.) či dva menší (mandarinka, kiwi apod.) kusy nebo menší miska drobného ovoce (maliny, borůvky apod.).
Anebo třeba kombinace menšího jablka a malého hroznu.
Ovoce tedy do jídelníčku rozhodně patří, dejte ale pozor na množství (zejména při hubnutí) a především věnujte pozornost tomu, v jaké podobě ovoce do jídelníčku zařazujete. Někdy se jedná spíše o cukr skrytý do podoby ovoce, který vám mnoho pozitivního nepřinese, více se dozvíte v článku v Tipech pro vás a blogu.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.